Club 27

Merhabalar. Bu yazımızda ‘’Lost Of The 27 Club’’ projesinden bahsetmek istedim. ’’Lost Of The 27 Club’’ projesi ‘’Club 27’’ olarak adlandırılmış, 27 yaşında intihar eden müzisyenleri ve bunun müzik dünyasına kaybettirdiklerine dikkat çekmek isteyen bir projedir. Müzik dünyası ve Dünya toplumunda üzücü olarak nitelendirilen, üzerine bir çok şarkı yazılmış, destek hatları oluşturulmuş ve her geçen gün tekrar tekrar çözülebilmesi için uğraşılan konu ‘’intihar’’.

Lost Of The 27 Club projesi de intiharın müzik dünyasında biz dinleyicilerin ve müzik dünyasının kaybettiklerine dikkat çekmek için yapılmış bir projedir. Over The Bridge ve Lemon Entertainment tarafından başlatılan projenin konusu; eğer genç yaşta intihar eden sanatçılar yaşasaydı günümüzde nasıl parçalar çıkarırdı.

Bunu başarabilmek için Over The Bridge günümüz teknolojisi olan yapay zeka ile sanatçının diğer şarkılarını inceliyor ve ortaya benzer bi eser koyuyor. Söz ve müziğini yapay zeka yazdıktan sonra bazı vokaller tarafından seslendirilmiş. Lost Of The 27 Club için Over The Brigde şunları söylüyor;

‘’ Popüler müzik olduğu sürece, müzisyenler ve ekipler genel yetişkin nüfusunu çok aşan bir oranda zihinsel sağlıkla mücadele ettiler. Ve bu konu göz ardı edilmedi. Lost Of The 27 Club gibi şeyler tarafından romantikleştirildi – hayatları sadece 27 yaşında kaybedilen bir grup müzisyen.
Bu akıl sağlığı krizinde neyin kaybedildiğini dünyaya göstermek için yapay zeka kullanarak Lost Of The 27 Club ile hiç şansı olmayan albümü yarattık. Bu albüm aracılığıyla, daha fazla müzik endüstrisi içerisindeki kişiyi, ihtiyaç duydukları zihinsel sağlık desteğini almaya teşvik ediyoruz, böylece yıllarca hepimizin sevdiği müziği yapmaya devam edebilecekler.
Çünkü yapay zeka bile asla gerçek şeyin yerini alamaz.’’

Çünkü yapay zeka bile asla gerçek şeyin yerini alamaz.’’

Şuan da albümde Nirvana , Jimi Hendrix, Amy Winehouse, Jim Morrison tarzlarında yapılmış birer tane parça bulunmakta. Müzik tarzlarına göre benzer vokallerden yardım alınarak seslendirilen parçalar Youtube ve Spotify’da yerlerini almış durumdalar.

Albümün Yapım Aşaması

⦁ MÜZİK GİRİŞİ
27 Club müzisyeninin izole edilmiş dinleyiciyi kulaktan yakalayan, ritimlerini, melodilerini ve sözlerini dinleyen bir yapay zeka (AI) algoritmasını edindi.


⦁ AI GİRİŞİ
Yapay zeka algoritmamız müzikten öğrendi, ardından yepyeni dinleyiciyi kulaktan yakalayan, ritimler, melodiler ve sözlerden oluşan bir dizi oluşturdu.


⦁ ŞARKI BESTESİ
Bir ses mühendisi, yapay zeka tarafından üretilen bu müzikal öğeleri aldı ve ’Lost Of The 27 Club ‘’ albümünü besteledi.

Müzik Sektöründe Akıl Sağlığı

Günümüz için hala bir sorun oluşturan intiharların büyük bir sorun olduğuna dikkat çekmek için yazılmış birkaç parça ile yazımızı sonlandırıyoruz.

  • Disturbed – Inside The Fire
  • Queen – Don’t Try Suicide
  • Five Finger Death Punch – Coming Down
  • Ozzy Osbourne – Suicide Solution

Projeye ulaşabileceğiniz link : https://losttapesofthe27club.com/

Yazar ve çeviren : Kadir PEHLİVAN